سوالات متدوال در مورد هارد دیسک

admin پنجشنبه 28 شهریور 1398 - 10:49
سوالات متدوال در مورد هارد دیسک
آیا هارد سوخته قابل ریکاوری است؟ دلیل مشکل شناسایی هارد اکسترنال وسترن چیست؟ دلیل خراب شدن هارد دیسک چیست؟

سئوالات متدوال در مورد هارد دیسک 

آیا هارد سوخته قابل ریکاوری است؟

دوستان توجه کنند که ما در کار حرفه ای هارد دیسک واژه ای به نام هارد دیسک سوخته نداریم. هارد دیسک ها ممکن است دچار مشکلاتی شوند ولی در هیچ یک از مشکلات بوجود آمده نمیتوان از جمله غیر قابل تعمیر استفاده کرد.


ریکاوری به صورت سخت افزاری انجام می شود یا نرم افزاری ؟

هارد دیسک از دو قسمت لاجیکال و فیزیکال تشکیل شده، قسمت لاجیکال مربوط به فریم ور و سیستم کنترل داده در هارد دیسک مربوط می شود و قسمت فیزیکال متشکل از قسمت های سخت یا قسمت های سخت افزاری هارد است. بسته به نوع خرابی هارد ، ریکاوری سخت افزاری یا نرم افزاری انجام می شود. وقتی صحبت از نرم افزار می شود نرم افزار و سیستم عامل هارد دیسک است نه اینکه ریکاوری با استفاده از نرم افزار ها یا بعضی از بد افزار ها انجام شود. لاجیکال و سیستم عامل هر هارد، یونیک خود هارد است و در فرآیند ریکاوری نرم افزاری هارد دیسک، ما به اصلاح فریم ور هارد دیسک می پردازیم .


چند درصد میتوانیم مطمئن باشیم که هارد ضربه خورده قابل ریکاوری است؟

در مورد هارد دیسک های ضربه خورده نمیتوان درصد درستی گفت چرا که در درجه اول علم تکنسین بازیابی اطلاعات و در درجه دوم تجهیزات مانند کلین روم و ابزارآلات جراحی هارد دیسک درصد موفقیت را مشخص می کند. در اغلب موارد دیده می شود که هارد دیسک ضربه خورده به افراد غیر متخصص یا مراکزی که بصورت حرفه ای کار بازیابی اطلاعات نمیکنند سپرده می شود در اینگونه موارد می توان گفت که درصد موفقیت 10 درصد است. اما اگر شما در انتخاب مراکز تخصصی که در ایران بسیار کم است دقت کنید مطمئنا میتوانید نگران اطلاعات هارد ضربه خورده خود نباشید. در ایران هارد دیسک هایی که فاقد خط و خش بروی پلتر ( دیسک ) هارد باشند 100درصد ریکاوری می شود . حتی در بعضی از مواقع می توانیم پلتر خط دار را هم ریکاوری کنیم که این کار برای اولین بار در ایران انجام می شود .

 


هارد اکسترنال شناسایی نمی شود؟ قابل ریکاوری است؟

اگر هارد دیسک به کوچکترین مشکل برخورد، در 90 درصد شناسایی نمی شود. شناسایی نشدن هارد دیسک عوامل متعددی دارد. در درجه اول باید تشخیص درستی مبنی بر دلیل شناسایی هارد دیسک داده شود سپس به رفع مشکلات هارد پرداخت. ما به بواسطه شناخت کامل ساختار پیچیده هارد دیسک می توانیم به سادگی به دلیل مشکل ایجاد شده پی ببریم و سپس اقدام به اصلاح خرابی ها کرده و در نهایت اطلاعات هارد دیسکی که شناسایی نمی شود را ریکاوری کنیم.


دلیل مشکل شناسایی هارد اکسترنال وسترن چیست؟

شناسایی نشدن هارد اکسترنال WD بسیار رایج است و دلایل متعددی برای بوجود آمدن این مشکل وجود دارد. اما بصورت ساده می توان دلایل زیر را عنوان نمود.

 • خرابی های مربوط به هد ، ضعف هد هارد دیسک

 • ضعف و خرابی در فریم ور هارد اکسترنال WD

 • ضربه خوردن هارد دیسک و مشکلات فیزیکالی هارد دیسک


دلیل شناسایی نشدن هارد اکسترنال سیگیت چیست؟

شناسایی نشدن هارد اکسترنال SEAGATE بسیار رایج است و دلایل متعددی برای بوجود آمدن این مشکل وجود دارد. اما بصورت ساده می توان دلایل زیر را عنوان نمود.

 • خرابی های مربوط به هد ، ضعف هد هارد دیسک

 • ضعف و خرابی در فریم ور هارد اکسترنالSEAGATE

 • ضربه خوردن هارد دیسک و مشکلات فیزیکالی هارد دیسک

 • نوسانات برقی و مشکلات مربوط به برد USB هارد اکسترنال سیگیت


چه فاکتور هایی در انتخاب مرکز بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد مهم است؟

در قدم اول برای بازیابی اطلاعات یا تعمیر هارد دیسک باید بدنبال یه مرکز بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد دیسک خوب و مطمئن باشیم، که فاکتور های زیر حائز اهمیت است:

 1. تخصص افراد و کارکنان شرکت بازیابی اطلاعات

 2. مطمئن بودن مرکز بازیابی اطلاعات ، البته مراکز بازیابی اطلاعات در ایران به لطف خداوند مطمئن هستند و تا الان هیچ موردی مبنی بر سئو استفاده از اطلاعات دیده نشده است .

 3. یکی از فاکتور های اساسی ، انتخاب مرکزی است که فقط خدمات هارد دیسک ارائه می دهند.

برای مثال شرکت هایی هستند که در کنار فروش ، تعمیر قطعات کامپیوتر و لپ تاپ ، خدمات بازیابی اطلاعات نیز ارائه می دهند . اما خدمات بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد دیسک بسیار کار تخصصی است و شرکت هایی که فقط تخصص هارد دیسک ارائه می دهند می توانند موفق باشند.


دلیل خراب شدن هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک مانند قطعات دیگر کامپیوتر دچار مشکلات و خرابی می شود. دلایل متعددی مبنی بر خرابی هارد وجود دارد. بعد از تست هارد دیسک می توان دلیل بوجود آمده را شرح داد. دقت کنید که هارد دیسک بسیار پیچیده هستند و هیچ مرکزی نمیتواند بعد از شرح خراب شدن هارد دیسک بصورت ساده از سمت شما ، دقیقا علت بوجود آمده را مشخص کند. بسیار اتفاق می افتد که بعد از تماس با بعضی از مراکز بصورت تلفنی و بدون تست هارد دیسک راه حل ارائه می دهند ، یا بصورت دروغین شما را مطمئن می کنند که اطلاعات شما صدرصد قابل بازیابی است اما پس از مراجعه نتیجه خیلی بدی عایدتان خواهد شد. از شما تقاضا داریم در مورد تشخیص خرابی هارد دیسک خود محتاط باشید و فقط بعد از تست توسط متخصصین، راه حل ارائه شده را قبول کنید.


اگر برد هارد بسوزد اطلاعات قابل ریکاوری است؟

یکی از دلایل خراب شدن یا سوختن برد هارد دیسک نوسان برق است. اگر برد هارد دیسک دچار مشکل شود اطلاعات قابل بازیابی است به شرط اینکه این کار توسط متخصص انجام شود. در بعضی از مواقع بعضی از مشتریان این کار را به نفرات بی تجربه در کار هارد دیسک می سپارند که در نهایت این مشکل به مشکل بزرگی تبدیل می شود و اطلاعات برای همیشه غیر قابل دسترس می شود. توضیحات تخصصی زیادی در مورد این مشکل وجود دارد اما شرح این توضیحات کمی سخت است و فقط بعد از تست می توان این مشکلات را برای مشتریان عزیز شرح داد. اگر حتی احساس می کنید که هارد دیسکتان مشکل ساده ای دارد لطفا این کار را به متخصص بسپارید که این برای شما خیلی بهتر است این توصیه ما به شماست.


تفاوت ریکاوری اطلاعات توسط دستگاه و نرم افزار در چیست؟

این سئوال بسیار پرسیده می شود اما میتوان اینگونه توضیح داد. در درجه اول تخصص مهم است. 90 درصد موفقیت به تخصص مهندس بازیابی اطلاعات و 10 درصد بستکی به دستگاه ها و ابزار آلات ریکاوری هارد دیسک دارد. در بعضی از موارد دیده می شود که نفرات غیر متخصص با ابزارآلات پیشرفته کار میکنند اما نتیجه ای جز خراب تر کردن بیشتر هارد دیسک شما به دست نمی آید. دقت کنید که دستگاه فقط برای ریکاوری اطلاعات از هارد دیسک های خراب انجام می شود نه از پارتیشن های حذف شده و مشکلات مربوط به پاک شدن و حذف اطلاعات. نرم افزار ها یا بعضی از بد افزار هایی که وجود دارند در اکثر مواقع باعث خرابی ساختار اطلاعات می شوند که درخواست می شود اگر اطلاعات مهمی بر روی هارد خود دارید، از استفاده این نوع نرم افزار ها یا بد افزار ها جدا خودداری کنید.


هارد دیسکی که ضربه خورده است قابل تعمیر است؟

هارد دیسک ضربه خورده برای تعمیر اصلا توصیه نمیشود چون هارد امنی بعد از تعمیر نمی شود. از تعمیر هارد ضربه خورده جدا خودداری کنید اما اگر اطلاعات با ارزشی در هاردتان وجود دارد ، اطلاعات هارد ضربه خورده در قابل ریکاوری است و نگرانی خاصی ندارد.


هزینه و زمان مورد نیاز برای ریکاوری هارد چقدر است؟

هزینه و زمان مورد نیاز برای ریکاوری هارد بعد از تست اولیه هارد دیسک مشخص می شود .

در کل هزینه به سه فاکتور بستگی دارد:

 • زمان مورد نیاز برای بازیابی اطلاعات

 • مقدار کار تخصصی

 • حجم اطلاعات مورد نیاز از سمت مشتریان عزیز


هارد، درایو یا پارتیشن پیغام فرمت میدهد و اطلاعات مهم است ! راه حل شما چیست؟

عموما زمانی که هارد دیسک دچار خرابی مانند بدسکتور ، ضعف هد و ... می شود بعد از شناسایی هارد شما با پیغام فرمت مواجه می شوید. اگر اطلاعات برایتان مهم است از فرمت کردن هارد دیسک جدا خودداری کنید که این کار صدمه شدیدی به اطلاعات شما وارد می کند. در بعضی از مواقع دیده می شود که بعضی از کاربران درایو یا پارتیشن را فرمت می کنند و دوباره شروع به ریکاوری می کنند که این کار بسیار اشتباه است و در بعضی از مواقع دسترسی به اطلاعات غیر ممکن می شود. خیلی ساده است : هارد دیسک شما خراب شده است ! شما می خواهید اطلاعات را فرمت کنید و دوباره از هارد خراب ریکاوری کنید؟ مطمئن باشید ضرر خواهید کرد.


پسورد هارد دیسک فراموش شده است ؟ اطلاعات قابل ریکاوری است؟

ریکاوری هارد بستگی به نوع ساختار پسورد گذاری دارد. در کل تمامی پسورد های سخت افزاری هارد دیسک قابل حذف است و اطلاعات آن قابل بازیابی است بجز دو مورد:

 • پسورد گذاری توسط نرم افزار Bitlocker ویندوز: در این مورد فقط در صورتی که پسورد اشتباه زده شود و درایو فرمت شود اطلاعات غیر قابل بازیابی است.

 • پسورد گذاری توسط نرم افزار Smart Ware مختص هارد دیسک های اکسترنال وسترن :در 50 درصد مواقع در صورت فراموشی رمز اطلاعات شما بازیابی خواهد شد. در بعضی از مواقع هم پسورد فراموش نشده است اما اطلاعات هم قابل دسترس نیست که این مشکل قابل حل است و اطلاعات قابل ریکاوری است.

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.