هوآوی در دوربین گوشی پرچمدار بعدی خود از لنز مایع استفاده خواهد کرد

admin دوشنبه 10 آذر 1399 - 09:00
هوآوی در دوربین گوشی پرچمدار بعدی خود از لنز مایع استفاده خواهد کرد

فناوری لنز مایع هواوی، پایداری تصویر و زمان فوکوس را به میزان قابل توجه ای بهبود می بخشد. در واقع زمان فوکوس به چند میلی ثانیه کاهش پیدا خواهد کرد و تقریبا با زمان فوکوس چشم انسان برابر خواهد بود.

تداوم هواوی در ارائه تکنولوژی های جدید و نوآورانه در تولید گوشی های هوشمند و بخصوص در بخش دوربین، تبدیل به یک سنت در صنعت گوشی هوشمند شده است. حالا خبرها از یک نوآوری جذاب دیگر در پرچمدارهای آتی این شرکت حکایت دارند.

آخرین پرچمدار هوآوی یعنی گوشی هوشمند Huawei Mate 40 دارای بزرگترین حسگر CMOS در میان گوشی های هوشمند است.این دوربین به قدری گستره ی داینامیک وسیعی دارد که موفق به دریافت بالاترین امتیاز در رده بندی تست DXOMark شده است و رکورد کاملا جدیدی به جا گذاشته است.

براساس آخرین خبرها، در آینده نزدیک لنزهای جدیدی توسط هوآوی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که در بهتر شدن عملکرد دوربین های این شرکت تاثیر گذار است.

به نقل از گزارشی که به تازگی منتشر شده، هواوی در حال سپری کردن مراحل پایانی تست فناوری «لنز مایع» (Liquid Lens) است. در تصاویری که از پتنت ثبت شده ی این فناوری منتشر شده اند، می توان یک موتور متحرک، محل نصب دوربین و سخت افزار الکتریکی مورد نیاز برای حرکت دادن لنز مایع را مشاهده کرد. این پتنت در تاریخ 25 دسامبر 2019 ثبت شده است.

در توضیح این فناوری این طور آمده است که یک «استاتور» (Stator) به کمک یک موتور در راستای محور نوری به حرکت درمی آید. این «استاتور» همچنین به کمک یک فنر به لنز مایع نیز متصل است. یک محدودکننده هم وجود دارد که در زمان تغییر محدوده ی ارتفاع (altitude)، گشودگی فنر را در راستای محور نوری محدود می کند.

در اولین برداشت، این فناوری پیچیده به نظر می رسد و به صورت منطقی، باید مهندسی پیچیده ای هم پشت آن وجود داشته باشد. در نتیجه این سوال مطرح می شود که چرا هواوی تصمیم گرفته است از چنین فناوری پیچیده ای استفاده کند؟پاسخ در این است که فناوری لنز مایع هواوی، پایداری تصویر و زمان فوکوس را به میزان قابل توجه ای بهبود می بخشد. در واقع زمان فوکوس به چند میلی ثانیه کاهش پیدا خواهد کرد و تقریبا با زمان فوکوس چشم انسان برابر خواهد بود.

از سوی دیگر، فناوری لنز مایع در مقایسه با لنزهای رایج یه فضای فیزیکی کمتری برای نصب نیاز دارد و ضرورت وجود یک سنسورTOF اضافه را حذف می کند.

گفته می شود که این فناوری درابتدا برای دوربین تله فوتو استفاده خواهد شد؛ بنابراین مازول دوربین به جای جابه جا کردن لنزها، شکل و ظاهر مایع درون آن را با استفاده از تغییر ولتاژ، تغییر می دهد تا بتواند نور را به شکل دلخواه از آن عبور دهد. مزیت دیگر این فوکوس نسبت به موتورهای فوکوس فعلی، مقاومت بیشتر در برابر شوک و ضربه است؛ در صورتی که گوشی از دست بیفتد و ضربه ی شدیدی به آن وارد شود، نگرانی کمتری بابت آسیب دیدن ماژول دوربین وجود خواهد داشت.

یک کارشناس شناخته شده درباره ی این موضوع گفته است که هواوی از این لنز مایع  به جای لنز تله فوتو فعلی خود استفاده خواهد کرد.سایت MyDriver احتمال داده است که بتوانیم  در سال 2021 و روی گوشی Huawei Mate 50 فناوری لنز مایع هواوی را تجربه کنیم.

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.